Product Details:
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Rising Solar |
| Lighting Color | White |
| No. Of Lamp | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 10 feet |
we "Rising Solar And Poles" are the leading manufacturer, supplier, trader and exporter of a wide range of Solar Street Light, Octagonal Pole, LED Street Light, Decorative Light Pole, Solar Street Lighting System and many more. These products are made by experts using supreme grade material.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Height | 10 feet |
| Usage/Application | Garden |
| Brand | Rising Solar |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Light | 1 |
| Material | Cast Iron |
| Light Color | White |
we "Rising Solar And Poles" are the leading manufacturer, supplier, trader and exporter of a wide range of Solar Street Light, Octagonal Pole, LED Street Light, Decorative Light Pole, Solar Street Lighting System and many more. These products are made by experts using supreme grade material.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Height | 10 feet |
| Material | Cast Iron |
| Lighting Color | White |
| Base | Decorative |
| Color | Every colour |
| Usage/Application | Garden |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Brand | Rising Solar |
| Number Of Light | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
we "Rising Solar And Poles" are the leading manufacturer, supplier, trader and exporter of a wide range of Solar Street Light, Octagonal Pole, LED Street Light, Decorative Light Pole, Solar Street Lighting System and many more. These products are made by experts using supreme grade material.
Additional Information:
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Height | 9 m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street |
| Number Of Light | One Or Two lights |
| Brand | Rising Pole |
| Lighting Color | Warm White |
| No. Of Lamp | One Or Two lights |
| Thickness | 5mm |
| Weight | 20kg to 60kg |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Warm White |
| Brand | Rising Solar |
| Country of Origin | Made in India |
| 2 metwr to 6 meter | 20 kg to 50 kg |
We are leading Manufacturer & supplier of Lamp Pole.
We ensure to provide good quality products to our customers..
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Height | 9 Feet |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Finishing Type | Galvanized |
| Number Of Light | One or Two lights |
| Thickness | 5mm |
| Plate Thickness Mm | 1mm |
| Weight | 20Kg to 60Kg |
| Base | Round |
| Country of Origin | Made in India |
We are a unique entity in the industry, actively committed to offering an optimum quality Cast Pole. Our offered products have gained wide appreciation from our precious clients for their varied associated attributes like promptness, flawlessness and perfect execution. products, offered by us are performed using the best grade tools and modern technology. Our experts examine all the parameters associated to these products and execute them in an excellent manner. Further, clients can avail this product from us at nominal price.
Product Details:
| Material | Cast Iron |
| Height | 6 m |
| Pole Type | Round |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street |
| Lighting Color | Warm White |
| Thickness | 3mm |
Product Details:
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Stainless Steel |
| Lighting Color | Warm White |
| Brand | Rising Solar |
| 3 meter to 7 meter | 30 to 80 kg |
We are leading manufacturer & supplier of Stainless Steel Pole.We ensure to provide good quality products to our customers..